Federal Supreme Council
His Highness Sheikh Sultan bin Mohammed Al Qasimi

His Highness Sheikh Sultan bin Mohammed Al Qasimi

His Highness Sheikh Sultan bin Mohammed Al Qasimi

His Highness Sheikh Sultan bin Mohammed Al Qasimi, member of the Federal Supreme Council and Ruler of Sharjah was born on 2nd of July 1939, 14th Jumada-I 1358 Hijri, in Sharjah.

His senior wife was Sheikha Moza bint Salim bin Mohammed bin Manee Al Falasi, with whom he has two children; his son Sheikh Mohammed (May God Rest his Soul) who passed away in young age, and his daughter Sheikha Azza. His Highness also married Her Highness Sheikha Jawaher bint Sheikh Mohammed bin Sultan bin Saqr Al Qasimi, with whom he has three daughters and one son; Sheikha Bodour, Sheikha Noor, Sheikha Hoor and Sheikh Khalid.

His Highness grew up with deep-rooted love of his nation and its history. He has always maintained a special passion for education and knowledge. His early education was in Sharjah, Kuwait and Egypt. He joined Al Eslah Al Qasimia School in September 1948 at age of 9 years. Earlier, he was taught Holy Quran by Sheikh Faris bin Abdul Rahman. In 1954, His Highness enrolled in English Private School to learn the English language. He completed his elementary and secondary education in Sharjah and Kuwait. In 1965, he travelled to Cairo to complete his higher education where he joined the College of Agriculture at Cairo University.

He was a teacher of English and Mathematics at Sharjah Industrial School from February 1961 to September 1963. In 1965, His Highness chaired the Municipality, and after his graduation in 1971, he managed the Ruler’s Office in Sharjah.

Soon after the birth of the United Arab Emirates on 2nd December 1971, on 9th of December the ministers’ council was formed and His Highness was named as the UAE Minister of Education.

On 25th January 1972, 9th Dhi Al-Hijja 1391 (Arafa Day), His Highness Sheikh Sultan bin Mohammed Al Qasimi became the Ruler of Sharjah after its former Ruler Sheikh Khalid bin Mohammed Al Qasimi was assassinated in a coup attempt led by Sheikh Saqr bin Sultan Al Qasimi. His Highness Sheikh Sultan became a member of UAE Supreme Council at the age of 32 years.

His Highness is the 18th Ruler of the emirate of Sharjah in the line of Al Qasimi Rulers since year 1600 AD. He has been at the forefront of cultural, economic and social development in the emirate, and has played a significant role in promoting cultural interaction and dialogue among nations at local, regional and international levels.

Positions:

  • Ruler of Sharjah; United Arab Emirates: 1972 – to date.
  • Minister of Education UAE: 1971 – 1972.
  • President of American University of Sharjah: 1997 – to date
  • President of University of Sharjah: 1997 – to date
  • Visiting Professor at Exeter University: 1998
  • Professor of Modern History of the Gulf, University of Sharjah: 1999.
  • Faculty member, Visiting Professor (part-time), Cairo University: 2008.
  • Founding Member of the Companion of The Guild of Cambridge Benefactors, Cambridge University; in recognition of his generous support of the continuation of the University's commitment to teaching and research, Cambridge, UK: 21st June 2004.
  • Founding Member of the University of Exeter's College of Benefactors, Exeter University; in recognition of his generous and continuous support of higher education and research, Exeter, United Kingdom: 15 May 2007.

The official website of His Highness Sheikh Sultan bin Mohammed Al Qasimi:www.sheikhdrsultan.ae